pocasie pranostiky
Dnes je Utorok 24. apríla 2018 meniny má Juraj
Vyhľadať v Pozri:

Košice turistické informácie

Spoznávajte Košice

 v každom počasí

Košice Košice sú metropolou východu, počtom druhým najväčším mestom Slovenska. Už v minulosti mesto patrilo medzi najdôležitejšie obchodné križovatky vtedajšej Európy, bolo centrom východného Slovenska, ktoré malo v rámci Uhorska veľmi významnú pozíciu. Každý pohľad na Košice je pohľadom na mesto s bohatou históriou. Košice sú doslova posiate pamiatkami, budovami, ktoré majú bohatú históriu.

Odrazom bohatej histórie mesta je jeho centrum, ktoré tvorí najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Domy remeselníkov i bohatých šľachticov sa striedajú s kostolmi a kostolíkmi, úzkymi uličkami a námestiami. Najmä Hlavná ulica ponúka početné palácové a meštianske domy s nádychom histórie. V súčasnosti tu pribudlo množstvo kaviarní, reštaurácií či butikov a toto miesto je obľúbeným promenádnym korzom mesta. Dóm svätej Alžbety Košice

Historické mesto centra bolo do 18.storočia opevnené hradbami. Dnes ho tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna obkolesená nádhernými historickými budovami gotickej, barokovej, klasicistickej architektúry. Najvýznamnejšou pamiatkou a dominantou mesta je najväčšia gotická katedrála Dóm svätej Alžbety. Jedná sa o najvýchodnejšiu gotickú katedrálu Európy a tiež najväčší chrám na Slovensku. S chrámom sa spájajú viaceré legendy (napríklad o dutom kameni, ktorý stavitelia umiestnili na neznáme miesto. Keby ho niekto vytiahol, spôsobí zrútenie celého kostola.). Prechádzky po Hlavnej ulici spríjemňuje moderná atrakcia Košíc - Spievajúca fontána, nachádzajúca sa v parku medzi Dómom sv. Alžbety a košickým Štátnym divadlom. Osobité čaro fontány znásobujú efekty striekajúcej vody v kombinácii so svetlami v piatich farbách. Spievajúca fontána synchrónne reaguje na vlastnú hudbu, živú hudbu znejúcu zo štátneho divadla a zvonkohru (zvonkohra pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí mesta Košice).

Košice ponúkajú však viac ako len Hlavnú ulicu. Vynechať by ste nemali ani obhliadku pozostatkov niekdajších stredovekých mestských hradieb: Katovu baštu a baštu na Krmanovej ulici, rekonštruované hradby na Hradbovej ulici či Dolnú bránu. Nemožno obísť taktiež úchvatné stavby židovskej náboženskej obce: dnešný Dom umenia alebo synagóga na Puškinovej ulici, ktorá na svojich stenách skrýva odkazy ľudí z kedysi početnej židovskej komunity. Zaujímavý je aj Jakabov palác, Ulička remesiel (Hrnčiarska ulica), Dominikánsky kláštor a kostol (kde sa v presbytériu pod kobercom skrývajú staroindické náboženské symboly svastika), Miklušova väznica, či poklady Komenského ulice. Prechádzku medzi hrobkami významných občanov mesta ponúka cintorín Rozália, ktorý je Košickou obdobou slávnej argentínskej Recolety. Určite navštívte taktiež Východoslovenské múzeum a obdivujte zlatý poklad (najvýznamnejší zlatý poklad v Európe, ktorý bol objavený v roku 1935 pri rekonštrukcii domu na Hlavnej ulici č. 68. V medenej schránke sa našlo 2920 zlatých mincí, tri zlaté medaile a zlatú renesančnú reťaz dlhú 2,14 metrov).

Košice sa právom stali Európskym hlavným mestom kultúry 2013. Koná sa tu množstvo koncertov a festivalov na veľmi vysokej úrovni. Z bývalých košických kasární sa stali koncertné sály, galérie (kde môžete obdivovať okrem umeleckých diel v galérii Andyho Warhola aj mnoho iného) a tiež obľúbené interaktívne múzeum Steel Park (zábavnou formou sa tu prezentuje spracovanie oceli až po výsledný produkt). Ak prekročíte hranice centra mesta, nájdete oveľa viac, ako by ste čakali. Možno sa dáte zlákať korčuľovaním na klziskách, prechádzkou a cyklotúrou po parkoch a v lesoparku, alebo vodným lyžovaním s výbornou atmosférou (vodnolyžiarsky areál na Jazere ponúka jeden z troch vlekov na vodné lyžovanie na Slovensku).

K mimoriadne populárnym patrí aj ZOO Košice ležiaca v časti Kavečany, rozlohou reálu najväčšia v strednej Európe (najväčšou pýchou je tu chov huculských koní).

Košice sa môžu pochváliť tiež v prvenstve rozlohou najväčšej botanickej záhrady na Slovensku, kde sa pestuje viac ako 4000 druhov rastlín a veľkým lákadlom sú aj dočasné výstavy tropických motýľov, orchideí a kaktusov. V lete sa k zoznamu lákavých atrakcií mesta pridáva aj jazda na detskej železnici v Čermeľskom údolí (poháňa ju najstaršia parná lokomotíva Katka), návšteva Vyhliadkovej veže na kopci Hradová (ponúka prekrásny výhľad na Košice) a ochutnávka originálneho kokteilu Košické zlato.

Ak máte chuť aktívne zažiť športovú atmosféru zabehnite si v Košiciach Medzinárodný maratón mieru (najstarší maratón v Európe a po Bostone druhý najstarší na svete).

Mesto Košice je umiestnené medzi výbežkami pohoria Slovenské rudohorie, vďaka čomu ponúka viacero turistických lákadiel. Cieľom turistiky sa často stáva najmä Zádielska tiesňava, Turniansky hrad, Volovské a Slanské vrchy (milovníkov horskej turistiky a rekreantov tu láka hlavne oddych pri jazerách Izra a Malá Izra). Na kúpanie možno využiť gečovské štrkoviská pri Čani či teplý prameň vo Vyšnej Myšli.

Košice za posledné roky prešli veľkou premenou. Objavte jeho nádherne zrekonštruované historické pamiatky, započúvajte sa do spievajúcej fontány, navštívte niektorú z galérií či festival, alebo sa iba tak prejdite úzkymi uličkami mesta a vychutnajte si šálku kávy, pohár tokajského vína, alebo niektorú z miestnych delikates (Košice sú vyhlásené vysokou úrovňou gastronómie).


Pridať predpoveď počasia medzi obľúbené stránky