Zima sa pomaly chýli k svojmu koncu, ale jej posledná etapa prinesie v Európe extrémne nízke teploty.
Prichádza neobvyklé studené počasie, najstudenejšie obdobie tejto zimy

Na Slovensku môžeme o pár dní očakávať neobvyklé chladné počasie. Tento rok vrchol zimy zažijeme na jej konci, kedy už mnohí z nás očakávali skôr vyššie teploty a prebúdzanie jari. Po skorom a rýchlom nástupe zimy koncom novembra 2017 a následnými teplými dvoma mesiacmi (december a január) tu budeme mať opačný extrém - chladný a mrazivý február.
Tohtoročný január bol teplotne nadpriemerný a priniesol niekoľko rekordov. Veľmi teplé počasie dokonca spôsobilo na niektorých miestach Slovenska prechodné prebúdzanie sa vegetácie.
Počas prvej januárovej dekády prúdil na Slovensko od juhozápadu a juhu teplejší, prechodne až veľmi teplý vzduch. Na stanici v Hurbanove (okr. Komárno) zaznamenali najteplejší 6. január minimálne od roku 1901. Teplota tu v tento deň dosiahla až 14,6 °C.
Záver januára sa vyznačoval netypicky teplým až veľmi teplým počasím. Na Slovensko prúdil morský tropický vzduch. Najteplejším dňom bol 29. január, a to predovšetkým na juhozápadnom Slovensku.
Už cez najbližší víkend nás však ovplyvní tlaková výš a postupne k nám začne prúdiť arktický vzduch.
Oblačnosti bude pomenej, výraznejšie však zosilnejú nočné mrazy a bude sa postupne ochladzovať až na -10 °C v nížinách, v dolinách a kotlinách až k -20 °C. Neskôr, hlavne začiatkom budúceho týždňa, môžu tieto teploty ojedinele klesnúť aj pod -23 °C. Týka sa to hlavne stredného a východného Slovenska. Ani cez tieto dni sa neoteplí a čakajú nás arktické dni. Takéto počasie potrvá prvú polovicu týždňa a následne sa začne pozvoľna otepľovať.
Teploty ktoré nás nasledujúce dni čakajú, nebudú výrazne podpriemerné iba u nás, ale aj na väčšine územia Európy.
Tieto veľmi nízke teploty k nám prinesie studený vzduch, ktorý sa prepadne do oblasti Európy a súvisí s narušeným polárnym Vortexom. Práve tento trocha zabudnutý pravidelný jav, bude zodpovedný za túto náhlu zmenu. Polárny Vortex je vietor prúdiaci vo veľmi vysokých výškach atmosféry (v našich zemepisných šírkach zhruba do výšky 11km). Prúdenie tohoto vetra je tým silnejšie, čím väčší je rozdiel medzi teplotami vzduchu prúdiacich z polárnych oblastí a subtrópov/trópov. Pri rozpade (narušení) tohto vetra sa môže stať, že studený vzduch z Arktídy si nájde voľnú cestu aj do Európy - čo sa aj stane.
Väčšie oteplenie sa dá očakávať až okolo 5. až 8. marca.
Súvisiace pranostiky na február:
Čo január zameškal, to február doháňa.
Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.
Prečítajte si aj podobné články s touto tématikou:
Aká bude zima na prelome rokov 2017/2018?
Pozrite sa na najväčší labyrint na svete, ktorý je blízko Slovenska
Ruská dedina, kde je najkrutejšia zima na celej planéte
Výstrahy HZS.sk Horská záchranná služba
Vysoké Tatry
Žiadame návštevníkov o zvýšenú opatrnosť pri túrach. Podkladový sneh je tvrdý až zľadovatený a je prekrytý vrstvou nového snehu, HROZÍ NEČAKANÉ POŠMYKNUTIE !!!! V exponovanom teréne na mnohých miestach nový sneh vytvoril snehové dosky a preveje. Hrozí lokálne nebezpečenstvo lavín !!! Následujúce dni sa má extrémne ochladiť!!!
Nízke Tatry
Na Južnej strane Nízkych Tatier sa OJEDINELE očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 m/s (65 km/h). Odporúčame zimný turistický výstroj. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe v horách! Na niektorých turistických chodníkoch po veternej kalamite prebieha ťažba dreva.
Západné Tatry
Nový sneh je nerovnomerne rozmiestnený, podkladový sneh je tvrdý až zľadovatený. Stále platí lokálna hrozba doskových lavín, najmä pri dodatočnom zaťažení na strmých svahoch!
Malá Fatra
Zdvihla sa sila vetra, fúka prevažne severný vietor, ktorý môže dosahovať v nárazoch vysoké hodnoty, preto odporúčame zvýšiť opatrnosť pri pohybe na hrebeni. Na hrebeni MF odporúčame pohyb len po zimnom tyčovom značení, odporúčame aj mačky a cepín. TZCH popod Stoh( žltý) je zatvorený. TZCH traverz sedlo za Hromovým na chatu Chleb (žltý) je zatvorený. TZCH Vrátna - chata na Grúni (žltý) a Starý dvor - chata na Grúni (modrý), prebieha ťažba dreva!!! Odporúčame TZCH zo Štefanovej (modrý).
Veľká Fatra
Pri súčasnom ochladení sú exponované miesta na hrebeni ľadové, sú šmykľavé a preto odporúčame na hrebeňovú turistiku zobrať stúpacie železá a cepín. Nový sneh je nerovnomerne rozmiestnený. Na záveterných častiach terénu môže byť až 100 cm prachového snehu. Odporúčame snežnice alebo skialpinistické lyže. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby s prihliadnutím na lavínovú situáciu zvýšili opatrnosť pri pohybe na horách!
Lučanská Malá Fatra
Turistické chodníky na exponovaných miestach sú tvrdé až ľadové. Nový sneh je nerovnomerne rozmiestnený. Na hrebeňovú turistiku preto odporúčame zobrať stúpacie železá a cepín. Ferrata je otvorená, zasnežená a zľadovatená. Zabezpečovacie zariadenia sú na niektorých miestach oľadnené a pod snehom, preto odporúčame zimnú horolezeckú výstroj. Takisto hrozí samovoľné spúšťanie splazov zo strmých svahov nad ferratou. Na záveterných častiach terénu môže byť až 100 cm prachového snehu. Odporúčame snežnice alebo skialpinistické lyže. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby s prihliadnutím na lavínovú situáciou zvýšili opatrnosť pri pohybe na horách!
Slovenský raj
Turistické chodníky a tiesňavy Slovenského raja sú otvorené a schodné. Uzavretá je ferrata HZS v rokline Kyseľ a turistický chodník zelená značka Lesnica - Bikšová lúka je (v pracovné dni) z dôvodu ťažby dreva, a to od 1. februára do 31. marca. Na celom území Slovenského raja treba rátať so zimnými podmienkami kde sa nachádza snehová pokrývka od 20cm do 50cm. Na turistických chodníkoch je vrstva snehu, na drevených rebríkoch a technických zariadeniach sa šmýka, dbajte na zvýšenú opatrnosť. Odporúčame použiť turistické mačky, príp.čakan alebo lyžiarske paličky. Stmievať sa začína už po 16:45 hod.
Stredné Beskydy
Minimálna teplota vzduchu môže počas nasledujúcej noci a nad ránom dosiahnuť hodnôt -15 až -16 °C. Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Podmienky na turistiku sú priaznivé. Pre túry na Babiu horu a Pilsko odporúčame použiť paličky. V hornej časti oboch vrcholov sa nachádza tvrdý, vetrom ubitý sneh.
Kremnica - Skalka
V Kremnických vrchoch je v polohách nad 800 m n. m. súvislá vrstva snehu do 50 cm. Odporúčame použiť zimný turistický výstroj. Vzhľadom na nepriaznivé podmienky a vysoké riziko úrazu, budú v zimnom období uzatvorené via ferratové cesty : Trubačova veža a Výzva. Via ferratová cesta "Komín", obtiažnosť C, je ako jediná otvorená v zimnom období, vzhľadom na aktuálne podmienky. Niektoré časti technických zabezpečovacích zariadení ferraty (oceľových lán a kovových stupov) môžu byť oľadnené. Žiadame preto návštevníkov o zvýšenú opatrnosť pri pohybe na ferrate!
Poloniny
V Bukovských vrchoch - Poloninách je na hrebeni až 120 cm snehu, z toho 5 až 10 cm prachového. Odporúčame použiť snežnice, resp. skialpinistický výstroj.
Výstrahy SHMÚ
Výstrahy pre okresy Martin, Ružomberok, Dolný Kubín, Poprad, Kežmarok, Bardejov, Sabinov, Prešov, Gelnica, Rožňava, Rimavská Sobota, Detva, Poltár, Žarnovica, Zvolen, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Spišská Nová Ves, Žiar nad Hronom
Jav: Nízke teploty
Stupeň: 2. stupeň
od 25.2.2018 23:00 do 26.2.2018 08:00
očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -20 - -25 °C.Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká.
Jav: Nízke teploty
Stupeň: 1. stupeň
od 25.2.2018 od 00:00 do 08:00
očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 - -19 °C.
Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie
a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia.